Karga ve Kartal


Kartal ve Karga Masalı

Günlerden bir gün, karnı acıkan bir kartal, yiyecek aramaya çıkmış. Yükseklerde uçarken, bir dağın yamacında otlayan bir dağ keçisini görmüş. Kartal, kocaman kanatlarını çırparak, şimşek hızıyla süzülüp dağ keçisini pençeleriyle kaptığı gibi güçlü kanatlarını çırparak alıp götürmüş. Kartal, avını yakalarken siyah karga da bir sedir ağacının üzerinde olup bitenleri izliyormuş.
Karga;
– Ben günlerdir yiyecek bulamıyorum, kartal gibi ben de bir av yakalamalıyım diye düşünmeye başlamış. Bir müddet sonra karga, çayırda otlayan bir kuzuyu gözüne kestirmiş. Kartal gibi süzülerek tüm gücüyle kuzunun sırtına konup kuzuyu havaya kaldırmaya çalışmış. Karga ne yapmışsa kuzuyu havaya kaldıramamış; üstelik, karganın ayakları kuzunun tüylerine dolanmış. Karga, ayaklarını kuzunun tüylerinden kurtarmak için bağırmış. Kargayı fark eden çoban, gidip kargayı yakalamış. Bu başarısız av girişimi kargaya ders olmuş, bir daha kimseyi taklit etmeyerek kendi özelliklerine uygun olarak davranmaya karar vermiş.

“Karga ve Kartal” üzerine bir yorum

  1. Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Çocukları bir konuyu anlatmak amacıyla kullanılabilir, diye düşünüyorum. Elinize sağlık, kolay gelsin.

    Yanıtla

Yorum yapın