Kartal, Domuz ve Kedi


Kartal, Domuz ve Kedi Masalı

Ezop masalları kategorisine eklediğimiz yeni masalımızda Kartal, Domuz ve Kedinin hikayesini okuyacağız. Bir zamanlar, bir kartal, kocamış bir meşe ağacının en tepe yerine yuva yapmıştı. Bir yaban kedisi de bu meşe ağacının ortasındaki bir kovukta yaşıyordu. Ağacın dibinde ise bir domuz yavrularıyla birlikte huzur içinde yaşıyordu. Yaban kedisinin hainliği olmasaydı belki her şey daha güzel olabilirdi. Fakat yaban kedisi hainlik peşindeydi. Bir gün kartalın ziyaretine gitti ve “komşum aşağıdaki domuzun ne yaptığını hiç bilmiyorsun… Ağacın kökünü yiyip bitirecek sonra da yavrularımızı öldürecek” dedi.

Kartal bu sözleri duyunca çok telaşlandı. Domuz yavrularını öldürecek diye yuvadan ayrılamaz oldu. Yaban kedisi bir süre sonra domuzun ziyaretine gitti. “ Beni dinle dostum dedi, yukarıdaki kartalın yavrularına söylediklerini duydum, kulaklarıma inanamadım. Sen yuvadan ayrılır ayrılmaz senin minik domuzlarınla onlara ziyafet çekecekmiş.

Domuz telaşlandı, yavrularını bırakıp yiyecek aramaya gidemedi, kartal telaşlandı yiyecek aramaya gitmedi ve ikisinin yavruları da açlıktan öldü. Yaban kedileri ise bu yavruları yem yaptılar kendilerine. Fakat hiç biri fitnecilere karşı uyanık olmak gerektiğini düşünemedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir