Masal Anlatma Teknikleri


Masal Anlatma Teknikleri Nelerdir?

Sevgili ebeveynler, bu yazımızda çocuklara daha güzel ve daha etkili masal nasıl anlatılır onu yazacağız. Çocuklarımıza masal okurken ya da masal anlatırken uygulayacağınız belli başlık yöntem ve teknikler şunlardır;

– Çocuğunuza masal okurken ya da anlatırken en çok dikkat etmeniz gereken konu sabırlı davranmaktır. Çocuğunuzun ilgisini, masal sitesinde yada masal kitabında görmüş olduğu bir masal resmi çekebilir, sizden o masalı okumanızı isteyebilir. Çocuğun istediği masalı ona okumalısınız. Masalı okurken ya da daha ilkin anlattığınız masalı yine yine okumanızı istediğinde, bunu asla sıkılmadan sabırla yapmanız gerekmektedir.

– Çocuklarınıza kazandırmak istediğiniz davranışlarla yada yapmasını istemediğiniz davranışlarla ilgili masallar okumaya yada anlatmaya itina gösterin.

– Masal okuma ve anlatma alışkanlığınızı devamlı hale getirin. Bilhassa oyun çağındaki çocuklarınıza her gün bir masal okumaya yada anlatmaya çalışın.

– Masal seçerken çocuğunuzda kazandırmak istediğiniz değerlere uygun masallar seçiniz. (doğruluk, dayanışma, sadakat benzer biçimde.) Asla ŞİDDET içerikli yada fena alışkanlıklar kazandırabilecek masallar okumayın.

– Masal anlatırken çocuğunuzun size sordurulmuş olduğu sorulara ne olursa olsun karşılık veriniz. Masal okumayı devam ettirerek başınızla evet ya da hayır şeklinde cevaplar verebilirsiniz.

– Masal okurken yada anlatırken ses tonunuza dikkat ediniz. Abartıya kaçmadan anlattığınız masalın karakterlerini öykünmek edebilirsiniz ya da masalınıza uygun bir ses tonu kullanabilirsiniz.

– Çocuğunuzun hayal dünyasını özgür bırakın, masallar hakkında düşünmesini sağlayın.

– Masalların devamlı mutlu sonla bitmesine dikkat edin. İyiliğin, doğruluğun kazandığını devamlı yine edin.

– Ihmal etmeyin! Çocuklarınıza masal okumayı yada masal anlatmayı severseniz onlar da masal okumayı sever. Alışkanlık ailede adım atar onlara her gün masal okuyarak onlara okuma alışkanlığını sadece siz kazandırabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir