Tilki ile Keçi Masalı Dinle


Tilki ile Keçi Masalı

Yeni masalımızın adı Tilki ve Keçi Masalı. Masal sitemizdeki sesli masalları online olarak dinleyebilir, yazılı olarak okuyabilirsiniz. Tilki ile Keçi’nin sesli hikayesini ve çocuklar için hazırlanmış sesli hikayeleri sitemiz üzerinden ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz.

Günlerden bir gün, kurnaz tilkinin biri yaşadığı ormanda gezintiye çıkmış. Hem yürüyor hem de çeşit çeşit kurnazlıklar düşünüyormuş. Kuyruğunu sallaya sallaya gezinirken bir anda neye uğradığını şaşırmış. Adımını atmasıyla kendisini bir kuyunun içerisinde buluvermiş. Bir hoplamış, iki zıplamış, kuyudan çıkamamış. Bakmış olacak gibi değil kuyruğunu kıvırıp oturmaya başlamış. “En iyisi birisinin gelip beni kurtarmasını bekleyeyim” diye düşünmüş.

Bu sırada o civarda otlamaya çıkan keçi, kuyunun yanından geçerken kuyunun dibinde oturan tilkiyi görmüş. Kuyunun başına gelerek tilkiye seslenmiş:

– İyi günler tilki kardeş! Bu kuyuda ne arıyorsun? Diye sormuş. Tilki yanıt vermiş:

– Hiç canım, dışarısı çok sıcak, burası ise oldukça serin. Bende biraz dinleneyim diyerek buraya indim. Haydi sende yanıma gel biraz laflayalım, diyerek keçiyi çağırmış.

Keçi, kurnaz tilkinin oyunundan habersiz, öneriyi kabul etmiş. Kuyunun içine atlayarak tilkinin yanında durmuş. İşte geldim tilki kardeş diyerek, başlamışlar konuşmaya. Tilki ile keçi bir süre konuşmuşlar. Sonunda sıkılan tilki:

– Haydi artık buradan çıkalım keçi kardeş, yalnız kuyu biraz yüksek. İkimiz de tek başımıza yukarıya çıkamayız. En iyisi yardımlaşalım, demiş. Keçi, tilkinin önerisini kabul etmiş. Tilkiye nasıl çıkacaklarını sormuş. Tilki, keçiye nasıl çıkacaklarını anlatmış.

– Ben senin sırtına çıkarsam yukarıya çıkabilirim. Sonra sana kuyruğumu uzatırım, sen de kuyruğuma tutunup çıkarsın. Keçi yine tilkinin söylediklerine inanmış. Geçmiş kenara, tilkide keçinin sırtına çıkıp kolayca kuyudan dışarıya çıkıvermiş. Tilki yukarı çıkınca keçi aşağıdan seslenmiş:

– Sen yukarı çıkmayı başardın tilki kardeş. Haydi kuyruğunu uzat, bende çıkayım, deyince tilki alaylı alaylı gülmüş:

– Kusura bakma keçi kardeş. Sen oldukça ağırsın. Kuyruğumu uzatırsam senin ağırlığına dayanamaz kopar. Benim sahip olduğum en değerli varlığım kuyruğumdur. Ondan vazgeçemem. Sen artık başının çaresine bak. Benden sana bir öğüt, yürürken bastığın yere dikkat et. Hadi iyi günler, diyerek oradan uzaklaşmış.

Keçi, tilkinin oyununa çok sinirlenmiş ama yapabileceği bir şey de yokmuş. Çaresiz oturup kendisini kurtaracak birisini beklemeye başlamış. Bir daha da kurnaz tilkinin oyununa gelmemeye kendi kendisine söz vermiş.

Yorum yapın