Tilki ve Maymun

tilki ve maymun masalı
Tilki ve Maymun Masalı

Günlerden bir gün, ormandaki tüm hayvanlar bir araya toplanmışlar, yeni bir kral seçmek istemişler. En güzel kim dans eder onu kral seçeceklermiş. Yarışma başlamış, bütün hayvanlar sırayla hünerlerini sergilemeye başlamışlar. Sıra maymuna gelmiş. Maymun, kıvrak hareketler sergileyerek, bazen de komik şakalar yaparak orman sakinlerinin beğenisini kazanmış. Tilki hariç tüm hayvanlar maymunun kral olması yönünde oy kullanmışlar.

Tilki, maymuna oy vermediği gibi diğer hayvanların tercihlerini de eleştirmiş. Maymunun kral olmaması gerektiğini savunarak kendisinin kral olması gerektiğini düşünüyormuş.

Kurnaz tilki, bir gün bir plan yapmış, avcılar tarafından ormandaki bir tuzağın içine yiyecek koymuş. Hemen koşup maymuna haber vermiş, sevgili kralımız, sizin için ormanda biraz yiyecek buldum. Kralımız olduğunuz için elimi sürmedim, buyurun gelin sizi götüreyim afiyetle yersiniz demiş.

Açgözlü maymun, tilkiyi takip etmeye başlamış. Tilki önde, maymun arkada tuzağa doğru gitmişler. Tuzağın yanına varınca yiyecekleri gören maymun hemen yemeğin üzerine atlamış ve kendini tuzağın içinde bulmuş. Maymun ne kadar çırpınmışsa tuzaktan kurtulamamış.

Tilki gülerek;

“Bu kadar düşüncesiz ve aciz durumdayken, kral olmayı mı düşünüyorsun? Şu haline bak! Kendine bile faydan yok!” demiş.

Kısa bir süre sonra hayvanlar yeniden bir kral seçimi yapmışlar.

Unutmayın sevgili çocuklar, Gerçek liderler, nitelikleriyle kendini kanıtlarlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir