Kurt ile Turna


Hayvanlar aleminin en gözü pek canlılarından biri olan Kurt ile Turna kuşunun masalı, kötüler ile onlara iyilikte bulunanların durumunu anlatan etkileyici bir masal.

Ormanın en tehlikeli canlılarından biri olan kurt, kendine büyükçe bir av yakalamış ve tüm iştahıyla avını mideye indiriyormuş. Çok aç olduğu için avını hızla yerken, boğazına bir kemik takılmış. Boğazına takılan kemik onu acı içinde bırakmış. Kurt, boğazına takılan kemiği bir türlü çıkaramayınca, başlamış ormanda koşmaya.

Hem acı acı uluyor hem de tüm ormanı baştan başa dolaşıyormuş. Karşılaştığı tüm hayvanlardan yardım istiyor, boğazındaki kemiği çıkarana büyük bir ödül vereceğini söylüyormuş.

Kurdun acı içinde çırpındığını gören turna kuşu, kurda acımış ve onun vereceği ödülü almak için ona yardım etmeye karar vermiş. Kurt kocaman ağzını sonuna kadar açmış ve turna kuşu uzun boynunu kurdun boğazına sokarak gagasıyla kemiği tek seferde çıkarmayı başarmış. Turna, kurttan büyük ödülünü almak istediğini söylemiş çekinerek.

Kurt, boğazındaki kemikten kurtulduğu için turnaya ödül vermek yerine, öfkelenmiş ve dişlerini göstererek “Nankör hayvan!” demiş. “Benim gibi bir avcıdan nasıl ödül istiyorsun?” diye kükremiş. “Şu anda hayattasın. Hayatından daha büyük bir ödül olur mu? Kim benim gibi bir kurdun ağzına kafasını sokup oradan sağ çıkabilir?” demiş.

Kötülüğü kendine yol çizenlere iyilikte bulunursanız onlardan karşılık beklemeyin. Onlardan zarar görmediğinize şükretmek gerekir.

Yorum yapın